Rzecz o wrażliwości

Ostatnimi czasy nic nie poruszyło mnie  do tego stopnia , jak odkryty  niedawno  na YouTube filmik prezentujący przemówienie Brené Brown o wrażliwości (vulnerability). To jedno z tych odkryć, które, jak  sądzę,  mogą odmienić życie. Odmieniają  w każdym razie moje.
Brené mówi o  wrażliwości jako podstawie egzystencji  ludzi o otwartych sercach, których postawa pozwala im żyć  pełnią życia i doświadczać  spełnienia w relacjach z innymi ludźmi.  Mówi o tym, jak znaczącą rolę  relacje odgrywają w naszym życiu i jak bardzo nadają mu znaczenie. Badając relacje, Brené    odkryła poczucie wstydu, które utrudnia wchodzenie  w relacje.   Dostrzegła również  istnienie dwóch grup ludzi: tych, którzy poddają się uczuciu wstydu, sądząc, że nigdy  nie  są “wystarczający” oraz  tych, którzy mają poczucie, iż zasługują na miłość i poczucie przynależności.   Lata badań nad zachowaniami społecznymi doprowadziły Brené do wniosku, że jedyną zmienną, która odróżnia  obie grupy  jest wiara w to, że są oni warci miłości i poczucia  przynależności. Tak proste, a  tak nieoczywiste – czują, że na to zasługują.
Co jeszcze charakteryzuje ludzi o otwartym sercu? Odwaga, która pierwotnie oznaczała  wyrażanie siebie z   otwartością  serca. Ludzie ci mają odwagę być niedoskonali i autentyczni, co jest według Brené niezbędne do nawiązania relacji. Ponadto, całkowicie akceptują swoją wrażliwość – wierzą, że czyni ich ona  pięknymi ludźmi.   Nie jest to postawa wygodna, ale jest według nich niezbędna.  Oznacza ona chęć zrobienia czegoś  nawet wtedy, gdy nie mamy  gwarancji powodzenia.
Co niesamowite, badania Brené doprowadziły ją do wniosku, że wrażliwość leży u podłoża wstydu,  strachu i problemów z  poczuciem wartości, ale jest jednocześnie punktem wyjścia dla radości, kreatywności, poczucia przynależności i miłości.
Brené  mówi, że  wszyscy borykamy się z naszą wrażliwością.  Co z nią  zazwyczaj robimy?Znieczulamy, unikamy jej.  To, z czego nie zdajemy sobie sprawy to fakt, iż nie możemy selektywnie  odrzucać uczuć przez nas niepożądanych  bez jednoczesnego  znieczulania odczuć “pozytywnych”, jak  radości, wdzięczności, czy  szczęścia.
Brené podkreśla, że nawiązanie relacji może nastąpić wtedy, gdy pozwolimy sobie na to, by być prawdziwym, autentycznym – po prostu  sobą. Możemy pozwolić innym nas zobaczyć  w całej naszej okazałości, możemy kochać całym sercem nawet,  jeśli nie mamy gwarancji wzajemności, możemy oddawać się praktyce wdzięczności i radości oraz wierzyć, że jesteśmy wystarczający tacy, jacy  jesteśmy właśnie teraz  – dokładnie tacy.  Możemy być wdzięczni za naszą   wrażliwość, bo dzięki niej   czujemy, że żyjemy pełnią życia.
Brené zaznacza, iż  wrażliwość nie jest słabością, ale  tym,  co najbardziej świadczy o naszej  odwadze. Jest zarazem miejscem narodzin innowacyjności, kreatywności i zmiany.
Wierzy, że gdybyśmy wychowywali dzieci w poczuciu, iż zasługują na miłość i poczucie przynależności pomimo tego, że są niedoskonałe, pozbylibyśmy się większości problemów, które obecnie  obserwujemy w społeczeństwie.
Czas zatem na zmiany, na objęcie (to cudne angielskie : “embrace”) wrażliwości w nas samych, docenienie jej.  Zawsze się jej wstydziłam, przeżywanie niektórych niewygodnych  uczuć myliłam ze słabością,   a  okazuje się ona jednym z  naszych najcenniejszych potencjałów.  To może być punkt zwrotny w moim osobistym podejściu do mojej własnej emocjonalności.  Zadziwiające, że w naszej bezbronności możemy odkryć  skarb, który prowadzi  nas do pełniejszego życia. A jeśli już pozwolimy sobie odczuć to, co niewygodne, może łatwiej będzie przekuwać trudne sytuacje w coś bardzo dla nas  wszystkich korzystnego.
Może więc warto podjąć ryzyko i  ukazać światu tę najwrażliwszą  część siebie  mimo obawy  przed zranieniem. Ale ale, skąd ta obawa? Przecież mówiłem ci, że nie można cię zranić. Tylko ty  możesz  zranić siebie, wtedy i tylko wtedy, gdy ty sama siebie odrzucisz. Jeśli zrozumiesz, że masz w sobie wszystko, nikt nie będzie mógł cię  zranić. Nikt.
Jak dobrze, że jest   we mnie cześć mądrzejsza ode mnie samej. Dziękuję.


A tu można obejrzeć występ Brené:
Polecam bardzo. Warto.


Otagowane

Leave a Reply